20 березня – Всесвітній день Землі! Свято запроваджене з ініціативи Організації Об’єднаних Націй. Дату обрали не випадково: 20 березня – день весняного рівнодення, коли пробуджується природа і починається новий рівень її розвитку.
Засновник цього дня – відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х рр. для того, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Ця ідея так сильно його захопила, що коли він став секретарем штату Небраска, у 1872 р., він запропонував встановити спеціальний день, присвячений озелененню.
Американський сенатор Гейлорд Нельсон
У календарі міжнародних свят існує два Дні Землі – сьогоднішній відзначається в День весняного рівнодення, а другий – 22 квітня. Перший має миротворчу та гуманістичну спрямованість, другий – екологічну.
Мета цього дня – привернути увагу громадськості до нашого спільного дому – планети Земля, нагадати людям про необхідність дбайливого ставлення до природи і турботу один про одного. Це день є приводом зайвий раз замислитися про те, що нас оточує. В результаті своєї життєдіяльності людина завдає значної шкоди нашій планеті, що може призвести до її руйнування.
Практичні поради на кожен день, як бути дружнім до довкілля:
- Використовуйте енергозберігаючі лампи.Вони споживають у 3-5 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання.
- Вимикайте на ніч комп’ютер, телевізори.Комп’ютери та деякі інші прилади (телевізори, hi-fi системи) споживають енергію навіть у сплячому режимі, тому вимикайте прилади повністю, коли вони не використовуються (виймайте вилку з розетки).
- Сортуйте сміття.Окремо зібрані відходи – це не сміття, це вторинна сировина.
- Ходіть за покупками з еко-торбинами.Намагайтеся не брати пропоновані пластикові пакети в магазині, заведіть свою торбину з екологічних матеріалів і носіть її з собою.
- Не використовуйте одноразове.Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам.
- Позбавтеся неекономічної техніки.При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.
- Приймайте душ замість ванни.Скоротіть час перебування в душі, зменшіть натиск, придбайте спеціальну економічну насадку з функцією повітряного душу (насичує потік води повітрям). Ремонтуйте протікаючі крани.
- Встановіть водолічильник.Встановивши квартирний водолічильник, ви заощадите на комунальних послугах і в той же час допоможете природі.
- Правильно обирайте побутову хімію.Перед покупкою миючих засобів обов’язково зверніть увагу на їх склад, зазначений на упаковці, та уважно прочитайте інструкцію.
- Здавайте макулатуру.Для виготовлення 60 кг паперу зрубують дерево. Коли ми бачимо величезні ділянки вирубок, нам шкода лісу, і в той же час ми викидаємо газети у відро для сміття.
- Обирайте корисне для себе та природи.Обирайте екологічно безпечні продукти, вирощені без застосування добрив і пестицидів.
- Даруйте непотрібні речі.Віддавайте їх іншим людям, таким чином ви даєте друге життя речам, які будуть приносити користь.
- Частіше ходіть пішки.Піші прогулянки не завдають шкоди природі і приносять користь вашому здоров’ю.
Джерело: https://duit.edu.ua/advertisement/day-of-earth/