Кобзар народився 9 березня 1814 року у селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії в сім’ї кріпаків. Шевченко рано став сиротою: мати померла, коли йому було 9 років, батько – у 11 років. Хлопця доглядала сестра Катерина.

У 1822 році Шевченко починає вчитися грамоти у місцевого дяка. Іде наймитувати до дяка Богорського, який прибув з Києва.  Він не витерпів знущань дяка та втік від нього. Тоді почав шукати в навколишніх селах учителя-маляра.

У 1828 році Кобзар потрапив в число прислуги поміщика Енгельгардта. Спочатку в ролі кухарчука, потім козачка. Поміщик помітив у Тараса пристрасть до живопису та вирішив зробити його придворним художником. Він віддав свого кріпака на навчання викладачеві Віленського університету, портретисту Яну Рустему. У Вільні Шевченко пробув 1,5 року.

У 1831 році Енгельгардт переїхав з Вільно до Петербурга і взяв із собою Шевченка. Там він віддав його в науку на 4 роки до живописця Василя Ширяєва.

Весною 1838 року Карл Брюллов та Василь Жуковський викупили молодого поета з кріпацтва. І незабаром Шевченко став студентом Академії мистецтв.

Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою «Кобзар». У першому виданні було 8 творів.

У 1844 році Кобзар написав гостро політичну поему «Сон» («У всякого своя доля»), ставши на шлях безкомпромісної боротьби проти самодержавної системи тодішньої Російської Імперії.

5 квітня рада Академії мистецтв видала квиток на право проїзду на Україну. Вже в листопаді 1845 року збори Академії мистецтв у Петербурзі затвердили рішення ради про надання звання некласного художника.

Навесні 1846 року прибув до Києва. У квітні вступив у Кирило-Мефодіївське братство.

Шевченка заарештували 5 квітня 1847, відправили до Петербурга й ув’язнили в казематі. Заслали в солдати до Оренбурга. Деяке полегшення становища Шевченка настало навесні 1848 унаслідок включення його до складу Аральської експедиції.

У квітні 1850 Шевченка вдруге заарештовано і, після піврічного ув’язнення, запроторено в Новопетровський береговий форт.

2 серпня 1857 – поета було звільнено з заслання. Навесні 1858 поет прибув до Петербурга. А влітку 1859 року повернувся в Україну, якої вже 12 років не бачив.

До останніх днів свого життя поет перебував під таємним поліційним наглядом.

10 березня 1861 року Шевченко помер в Петербурзі. Його поховали спочатку на Смоленському кладовищі, але, згідно з «Заповітом», 10 травня того ж року його прах перезаховали в Україні над Дніпром на Чернечій горі (м. Канів).

Кобзар був і досі є символом опору російській експансії, боротьби українського народу за свободу та незалежність на своїй українській землі.

Відомі цитати Тараса Шевченка

«Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая!».

«Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь».

«Кохайтеся ж, чорнобриві, Та не з москалями».

«В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля».

«Нема на світі України, Немає другого Дніпра».

«Не вмирає душа наша, Не вмирає воля. Й неситий не виоре На дні моря поле».

«А на москалiв не вважайте, нехай вони собi пишуть по-своєму, а ми по-своєму».

«Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха свої діти її розпинають».

«Жить би, жить, хвалити Бога, кохатися в дітях, так же ні…».

«Якби ви вчились так, як треба, то й мудрость би була своя».

Цікаві факти про поета

• Тарас Шевченко був талановитим художником – він створив понад 1300 картин, із яких до нашого часу збереглися понад 800. До власних творів поет створював ілюстрації, любив малювати автопортрети.
  • Твори Тараса Шевченка перекладені більш ніж ста мовами світу.
  • Після смерті Шевченка в народі казали, що Кобзар не помер, і що він визволить українців з кріпацтва.
  • Шевченко був невисоким, мав зріст 164 см.
  • За життя Тараса Григоровича його більше цінували як художника, а не як поета.
  • Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, бувши успішним портретистом.
  • За все своє життя Шевченко пробув в Україні 15 років.
  • Поет любив каву по-віденськи. Але улюбленим напоєм Шевченка був чай, у який він частенько, за спогадами історика Миколи Костомарова, додавав ром.
  • Улюбленою стравою Тараса Шевченка, як згадують його друзі, був борщ із сухими карасями, свіжою капустою і приправами.
  • 1975 року один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.
  • 1384 пам’ятники Тарасові Шевченку встановлено у світі. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили 1881 року в місті Форт-Шевченко.
  • Найменше у світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко створив український майстер Микола Сядристий.
  • Радянська влада не могла просто заборонити твори Шевченка, бо вони були занадто відомі. Замість цього Кобзаря намагалися дискредитувати.